İletişim (Fiyat İsteyin)

Hosting Paneline Nasıl Girilir? – cPanel

hosting paneline giriş cpanel

cPanel ile yönetilen bir hosting paketiniz varsa doğrudan cPanel’e giriş yöntemlerini yazımda bulabilirsiniz. Hosting firmanızın sitesini kullanmadan doğrudan cPanel’e erişebilirsiniz.

hosting paneline giriş cpanel

cPanel Hosting Paneli Nedir ?

Paylaşımlı hosting paketleri genelde hazır paketler halindedir. Kullanılacak programlama dili, sunucu alt yapısı, veritabanları, mailler vs. hepsi hazır haldedir. Bu özellikleri yönetmek için bir panele ihtiyaç duyarız. İşte burada devreye cPanel gibi hosting panelleri giriyor.

Bu panel sayesinde hosting paketinizdeki size verilmiş yetkiler dahilinde tüm özellikleri basit bir arayüz üzerinden yönetebilirsiniz. Örneğin bir wordpress bir script kuracaksınız, mail hesabı açacaksınız, domain yönlendirmesi yapacaksınız veya benzeri birçok işlemi cPanel üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. cPanel alternatifi olarak en bilinen Plesk Panel’dir. Ayrıca DirectAdmin Panel de son zamanlarda popüler olmaya başladı.

Tarayıcıdan cPanel Bağlantısı

Hosting firmanızın sitesine girmeden doğrudan site adresinizin ilgili adres ve portlarını kullanarak cPanel erişimi sağlayabilirsiniz. İşte bu bağlantıyı sağlamanın yolları :

 

cPanel’e Girme

cpanel tarayıcıdan giriş

cPanel bağlantısı kurmak için genellikle 2083 portu kullanılır. Bu port ile güvenli bağlantı(ssl) sağlayabilirsiniz. Eğer ssl yoksa 2082 portuna otomatik yönlendirme yapılarak giriş ekranına erişeceksiniz. Aşağıdaki 2 yöntemden birini deneyerek giriş sağlayabilirsiniz.

http://bursabuyuksehir.tv:2083 (ssl ile güvenli bağlantı)

http://bursabuyuksehir.tv:2082 (ssl olmadan bağlantı)

http://bursabuyuksehir.tv/cpanel

 

Webmail bağlantısı

cpanel email giriş ekranı

Hosting paketinizde barınan e-postalarınıza ulaşmak için kullanılacak port numarası 2096‘dır. Bu port ile doğrudan mail ekranına erişebilirsiniz.

http://bursabuyuksehir.tv:2096

http://bursabuyuksehir.tv/webmail

 

Whm panel bağlantısı

whm panel nasıl girilir

Eğer reseller bir hosting kullanıyorsanız tüm siteleri(paketleri) yönetmek için WHM panel kullanırsınız. WHM Panel, cPanel’in reseller yönetim panelidir. Reseller hostingde barınan tüm siteleri/kaynakları/özellikleri buradan yönetebilirsiniz. WHM panel portu : 2086

http://bursabuyuksehir.tv/2086 (ssl ile güvenli bağlantı)

http://bursabuyuksehir.tv:2087 (ssl olmadan bağlantı)

http://bursabuyuksehir.tv/whm

Yaygın Kullanılan cPanel Portları

İşinize yarayabilecek sıkça kullanılan cPanel portları şunlardır :

  • FTP Portu : 21
  • SMTP Portu : 25
  • SMTP SSL Portu : 465
  • WHM Panel : 2086 or 2087(SSL)
  • POP : 110
  • POP SSL : 995
  • HTTP SSL : 443

cPanel Ücretli mi?

cPanel ücretli bir yazılımdır. Paylaşımlı hosting alırken hosting firmasına ödediğiniz ücretin içinde cPanel için lisans ücreti de mevcuttur. Hosting paketi için firmanız sizden ekstradan bir ücret talep etmez. VPS, VDS gibi sunucular alacaksanız bu ücreti ayrıca ödeyebilirsiniz, normal hostinglerde ekstra bir ücret olmaz.

Hosting Paneline Nasıl Girilir? – cPanel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön