İletişim (Fiyat İsteyin)

SEO Hizmeti Bursa

Merhaba ben Murat ÇELEBİ. Kurumsal firmalara ve yerel işletmelere SEO hizmeti vermekteyim. İşletmelerin Google aramalarında üst sıralarda yer alması için Arama Motoru Optimizasyonu yapmaktayım.

SEO Nedir?

Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Seo türkçesi arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motorunda bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlar belirli kurallara göre sıralanmaktadır. Bu kurallara sıralama algoritmaları denmektedir. Web sitelerini bu algoritmalara uygun şekilde optimize etmeye Seo denir. Seo süreçlerini kurgulayan ve yöneten kişiye ise seo uzmanı denmektedir.

Seo yapılmayan web sitesi/sayfasının Google arama sonuçlarında rakiplerinin üstünde listelenmesi oldukça zordur. Google aramalarında üst sıralarda çıkmak istiyorsanız web sitenizi seo uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir. Web sitenize seo çalışması yaptırmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal Seo Hizmeti

Kurumsal seo hizmeti bursa

Kurumsal seo hizmeti, büyük şirketlere ve B2B işletmelere yapılan özel seo çalışmasıdır. Kurumsal firmaların ihtiyaçları ve müşteri kitlesine göre seo stratejisi belirleyip özel seo çalışması yapmaktayım.

Kurumsal seo hizmeti satın alan firmalar dijital dünyada rakiplerinin önüne geçmektedir. Kurumsal seo, şirketlerin marka imajına ciddi katkılar sağlamaktadır. Unutmayın işletmeniz ne kadar büyük olursa olsun dijital varlığınız yoksa itibar ve müşteri kaybı yaşayabilirsiniz.

Yerel Seo Hizmeti

bursa yerel seo

Yerel seo, bölgesel hizmet sağlayan firmalar tarafından tercih edilen seo hizmetidir. Yerel seo hizmeti satın alan firmalar bulundukları lokasyona yakın müşterileri hedeflemektedir. Örneğin, Bursa’da faaliyet gösteren bir gelinlik dikim evinin Diyarbakır’daki gelin adayları için seo çalışması yapmasına gerek yoktur.

Yerel seo çalışmasında özen gösterilmesi gereken konular şunlardır:

 • Google maps(benim işletmem) seo
 • Yerel rehber siteleri / sektör siteleri
 • Adres yapılandırması
 • Lokasyon odaklı sosyal medya pazarlaması
 • Konum odaklı site içi seo çalışması
 • Trafik sağlayan yerel backlink çalışması

Yukarıdaki maddeler ne kadar dikkate alınırsa yerel seo başarısı aynı oranda artmaktadır. Siz de Bursa seo hizmeti almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Teknik Seo

Teknik seo, web sitelerinin yazılım ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi süreçlerine verilen genel isimdir. Bu süreç dahilinde web siteleri Google’ın algoritmalarına uygun şekilde optimize edilerek seo çalışması yürütülür. Teknik seo, dijital pazarlamanın en temel ihtiyaçlarından biridir. Hem seo hem de Google Ads başarısı için teknik seo yaptırmanızı önermekteyim. Teknik seo aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır.

Site Hızlandırma

web site hızlandırma hizmeti

Site hızlandırma, ziyaretçinin sitede tutmak için yapılan en önemli işlemlerden birisidir. Yapılan birçok akademik araştırmaya göre; Ziyaretçiler 3 saniye içerisinde açılmayan sayfalardan geri çıkıyorlar. Google aramalarından sitenize gelen bir kullanıcı sitenizin geç tepki verdiğini görüp rakip sitelere gidecektir. Bu durumun önüne geçmek için web sitelerini hızlandırıyorum.

Web sitesi hızlandırma işlemi başlıca şu adımlardan oluşmaktadır:

 • Görsel optimizasyonu
 • Gereksiz eklentilerin kaldırılması(hazır sistemler için)
 • Kullanılmayan css kodlarının kaldırılması
 • Dış kaynakların(assets) azaltılması
 • Önbellekleme(cache)
 • Lazyload kullanımı
 • Javascript geç yüklenmesi(deferred)
 • Html/css birleştirilmesi(combine)
 • Hosting Seçimi

Tasarım Düzenleme(UX)

UX kelime anlamı olarak kullanıcı deneyimi demektir. Ziyaretçiler web sitesinde yaşadıkları deneyime göre tepki vermektedir. Eğer bir sayfanız açılmıyorsa ziyaretçiler siteyi terk edebilirler. Ayrıca tasarım hataları da potansiyel müşterilerinizi kaçırabilir.

Google, kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmak için seo kriterleri belirlemektedir. Örneğin web sitenizde tasarım kayması(CLS) yaşıyorsanız Google’da sıralama kaybı yaşamanız olası bir durumdur. Aynı şekilde web siteniz yüklenirken, kullanıcılar sitenizle hemen etkileşime geçmek isteyeceklerdir. Eğer web siteniz kullanıcı etkileşimine geç yanıt verirse(FID) Google’da rakiplerinizin gerisinde kalabilirsiniz.

Sayfa kalitesini ölçmek istiyorsanız https://web.dev/measure/ aracını kullanabilirsiniz.

Seo Uyumlu Link Yapısı

Seo uyumlu link yapısı arama motorları tarafından önemsenmektedir. Google sayfa url adreslerinin anlaşılır olmasını istemektedir. Uzun ve anlaşılmayan url yapıları Google için değersiz kabul edilmektedir. Karmaşık ve uzun Url’ye sahip sayfalar seo açısından önerilmez.

Seo çalışması yaparken url yapınızı gözden geçiriyorum. Eğer gerekli görürsem url yapınızda değişiklik yapıyorum. Eski sayfaları yeni sayfalara HTTP 301 koduyla yönlendiriyorum. Ayrıca web sitenizde yapacağım tarama sonucunda kullanılmayan linkleri de 301 ile ilgili sayfalara yönlendirme işlemi yapmaktayım. Bu işlemler sonucunda Google’ın istediği Url yapısına sahip olacaksınız ve içerikleriniz daha kısa sürede Google dizinine ekleniyor olacak.

Mobil Uyumluluk

mobil uyumlu web site

Günümüzde web trafiğinin büyük kısmı mobil kullanıcılar tarafından sağlanmaktadır. Mobil kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak için web sitelerinin mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Google, mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında diğer sitelere göre daha üst sıralarda listeliyor. Bu durum eski tasarıma sahip birçok web sitesini Google arama sonuçlarında alt sıralara itmektedir. Siz de web sitenizi mobil uyumlu yapmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın: 2022 yılında dünyadaki kullanıcıların %55’i mobil cihazlardan internete bağlanmaktadır(BroadBand Search).

Yapısal Veri ve Seo

Yapısal veriler Google arama sonuçlarında sizleri 0. sıraya taşıyabilir. Peki nedir bu yapısal veri?

Yapısal veri, web sitesinin içeriğinin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması için geliştirilmiş bir yapıdır. Bu yapılar, web sitesinin içeriğini arama motoruna daha detaylı bildirmiş olurlar. Arama motoru, yapısal veriyle öğrendiği içeriği, arama sonuç sayfalarında daha detaylı biçimde ziyaretçilere gösterebilmektedir.

sıfırıncı sıra yapısal veri
Yapısal veri işaretlemesiyle ilk sıra(sıfırıncı sıra)

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Google’da ilk sırada yer alan içeriğimizi görmektesiniz. Bu sayfa yapısal veri ve hiyerarşiye uygun olarak tasarlanmıştır. Google da bunun karşılığında içeriğimizi en üste çıkarmıştır. Yapısal veri işaretlemesi farklı içerik türleri için yapılabilir. En bilindik işaretleme şekilleri video, soru cevap, ürün ve yorum işaretlemeleridir.

Sizler de sayfalarınızı yapısal veri uyumlu yapmak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Backlink Çalışması

Backlink, seo süreçlerini tamamlayan adımlardan birisidir. Bir sayfaya dışarıdan verilen tüm bağlantılara backlink denmektedir. Backlink bir zamanlar Google sıralama kriteri içerisinde en önemli paya sahipti. O zamanlar sadece büyük sitelerden backlink alarak Google’da üst sırada çıkmak mümkündü. Google zaman içerisinde kendini geliştirdi. Artık kullanıcı odaklı sıralama yapmaktadır. Günümüzde backlink eskisi kadar olmasa da hala sıralamada önemli rol oynamaktadır.

Eğer sitenizle alakalı ve trafik getiren yerlerden backlink alırsanız kesinlikle işe yaradığını göreceksiniz.

Bursa Seo Uzmanı

Bursa seo uzmanı arayışlarınız için doğru adreste olabilirsiniz. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok işletmeye seo hizmeti vermekteyim. İşletmenize özel anahtar kelime seçimi ve raporlu çalışma yapmaktayım. Bkz : Murat Çelebi Hakkımda

Google’da ilk sıra garantisi yoktur. Anahtar kelimenizin zorluğuna göre rakiplerinizin durumuna göre yaklaşık sıra söyleyebilirim. İlk sıra garantisi veren kişiler ve ajanslara temkinli davranmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca şunu lütfen unutmayın. Arama motoru optimizasyonu bir seferlik değil, sürekli devam eden bir süreçtir.

Seo Fiyatları 2023

Seo fiyatları sektöre ve anahtar kelimeye göre değişmektedir. Örneğin; “bursa ayakkabı tamiri” gibi rekabetin çok olmadığı bir anahtar kelimede optimizasyon çalışması istediğinizi düşünün. Bu anahtar kelimenin seo ücreti düşük olacaktır. Ancak “erkek spor ayakkabı” gibi rekabeti yüksek kelime isterseniz özel fiyatlandırma gerekmektedir.

Seo çalışması fiyatı almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Seo etkisi kalıcı mıdır?

Seo, Google reklamcılığına göre daha kalıcı etkiye sahiptir. Eğer iyi içerikle düzgün seo yapılmışsa uzun süre Google aramalarında üst sıralarda görünürsünüz. Fakat rakiplerinizin içerikleri ve seo süreçleri sizinkinden daha iyi olursa geriye düşebilirsiniz.

Seo işlemi ne kadar sürer?

Bunun net bir cevabı yoktur. Google algoritmaları sürekli güncellenmekte ve yeni şartlar getirilmektedir. Google algoritmalarının haricinde rakipleriniz desizi geçmek için boş durmuyor. Bu durumları göz önüne aldığınızda seo işlemlerinin süresi yoktur.

Not: Teknik seo belirli süreye tabidir. Sitenin durumuna ve yapılacak işleme göre süre belirleyip müşterilerime sunmaktayım.

Sadece seo yeterli midir?

İşletmenin büyüklüğüne ve rekabete göre değişir. Örneğin, niş bir sektörde olduğunuzu düşünün. Bu sektördeki rakipleriniz de arama motorlarına yatırım yapmıyor. Bu durumda sizler basit düzeyde iç seo yaparak sektörde var olabilirsiniz.

Rekabetin yoğun olduğu alanlarda seo daha maliyetlidir. Hatta bazı sektörlerde tek başına seo yeterli değildir.

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler(örn. nakliyat, teknik servis vs.) için seo yetersiz kalacaktır. Bu sektörlerde seo yanında Google Ads reklamcılığına yatırım yapmak gerekmektedir. Google ADS uzmanı arıyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Kaynak: https://developers.google.com/search/docs/beginner/seo-starter-guide#simpleurlsconveyinfo

Broadband Search Kaynak: https://www.broadbandsearch.net/blog/mobile-desktop-internet-usage-statistics

Başa dön