İletişim (Fiyat İsteyin)

ICANN Lisanlı Domain Firmaları

icann lisansli akredite firmalar

Uluslararası domain tescil yetkisine sahip olan kuruluş ICANN‘dır. Tüm alan adları bu kuruluş tarafından kayıt edilmektedir. Bu makalede ICANN tarafından lisanslı(akrediteli) domain firmalarını listeledik.

icann lisansli akredite firmalar

Bir web sitesinin yayınlanması için bir sunucu ve alan adına(domain) sahip olmamız gerekmektedir. Domain olmadan bir web sitesine erişmek için ilgili sunucunun IP adresini yazmamız gerekecektir. Örneğin Facebook’a erişmek için tarayıcının adres çubuğuna 185.60.218.35 ip adresini yazmamız gerekecektir. Her alan adının DNS sunucularında kayıtlı olması, IP adreslerinin bu şekilde yönlendirilmesi gibi olaylara girmeyeceğim. Eğer internet ve web’in çalışma mantığını merak ediyorsanız aşağıdaki linkten süper bir kaynağa erişebilirsiniz. Bu makalede uluslararası domain otoritesi olan ICANN kuruluşundan ve ICANN akrediteli domain firmalarından bahsedeceğim.

İnternet ve Web Nasıl Çalışır? Harvard Üniversitesi CS50x

ICANN Nedir?

icann domain tescil

Türkçesi “İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu” olan ICANN 1998 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. Bu kuruluş kar amacı gütmeyen özel bir işletmedir ve birçok paydaşın bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. ICANN temel olarak; IP politikalarını belirlemek, alan adlarını kayıt etmek-yönetmek ve internet ağının root server’ını yönetmek işlerini yapmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde domain satışı yapan bir firmanın(lisansı olmayan) tescil ettiği domainler askıya alındı, birçok kullanıcı bu durumda mağduriyet yaşadı ve karşılarında yetkili muhatap bulamadılar. Bu durumda doğrudan ICANN ile iletişime geçip sorunlarını çözmeye çalıştılar. Bazı kullanıcılar sorunlarını bu yolla çözmeyi başardılar birçok kullanıcı ise hala çözüm beklemektedir.

ICANN Lisanlı Domain Satıcıları(Türkiye)

Ülkemizde domain ve hosting satan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan 9 tanesi ICANN tarafından akredite olmuş lisanslı satıcılardır. Bu firmalardan domain almak doğrudan bir yetkiliyle muhatap olmanızı sağlayacaktır. İşte ülkemizdeki yetkili alan adı satıcıları:

Turhost

icann lisanslı domain firmaları turhost

Turhost uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren ICANN akrediteli firmalarından birisidir. Hali hazırda 48 farklı domain uzantısı satışı yapmaktadır. Firmanın hosting hizmeti de mevcuttur. Türk Telekom’un Gayrettepe veri merkezinde barındırılan sunucular üzerinden hosting/sunucu hizmeti sağlamaktadır.

Turhost

Alantron

Alantron icann domain firmaları

Bu firma ile daha önce çalışmadım. Hakkında biraz araştırma yaptım, genel yorumları iyi ancak anlayabildiğim kadarıyla son kullanıcıya domain satmayı hedeflemiyorlar. Esas hedefleri hosting firmalarına domain satmak gibi görünüyor. Ayrıca backorder tarafında öne çıkan firmalardan birisidir.

Alantron

Atak Domain

Atak domain icann

Atak domain son yıllarda popüler olan bir domain firması. Kendilerini reklamlardan ve whois sorgusu yaptığım whois.com.tr’yi satın almalarından biliyorum. 220 ülkeye toplamda 1600+ domain satışı yapmaktadırlar. Ayrıca domain aracılık hizmetleri ve pazaryeri hizmetleri de vermektedirler. ICANN akreditesi olan bir domain firması da Atak Domaindir.

Atak Domain

İsimtescil

isimtescil domain icann

Bu sektördeki ilk firmalardan birisi isimtescil’dir. Eskiden hostingleri hakkında ufak tefek şikayetler duyardım ancak domainle ilgili herhangi bir şikayete rastlamadım. Sektörün köklü, ICANN lisanlı yüzlerce domain uzantısını satan ve önde gelen firmalarından birisidir.

İsimtescil

İhs Telekom

ihs telekom icann domain

İhs Telekom benim ilk tanıştığım hosting ve domain firmasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 2004-2005 yıllarında ilkokula giderken kendilerinden ilk alışverişimi yapmıştım. O günden beri bazı domainlerimi İhs Telekom’da barındırmaktayım. Firma fiyat olarak biraz pahalıdır ancak kalite olarak tartışmasız sektörün en iyilerinden birisidir. Hakkında fiyatların pahalı olmasından yakınma dışında bir şikayete rastlamadım.

İhs Telekom

Nicproxy

nicproxy domain icannNicproxy firması da Alantron gibi ağırlıklı olarak hosting firmalarına hizmet vermektedir. Alan adı bayilik sistemi ile toplu domain satışı yapmaktadırlar. Domain bayiliği için hizmete açtıkları XML tabanlı API sayesinde müşterilerine kolaylık sağlamaktadır.

NicProxy

METUnic

metunic comtr domain icann

Bilindiği üzere yakın geçmişe kadar .com.tr gibi ülke uzantılı domainler Orta Doğu Teknik Üniversitesi(Odtü) tarafından(nic.tr) tescil edilmekteydi. Ancak BTK bu sorumluluğu kendisine alarak çeşitli kuruluşlara .tr uzantılı alan adlarını tescil etme yetkisi verdi. Metunic de Odtü geliştirme vakfı tarafından kurulan yetkili bir kuruluştur. Aynı zamanda ICANN akreditesiyle jenerik domain uzantıları da satmaktadır.

METUnic

Türkticaret

türkticaret domain icann

Kamu kurumlarının web sitesi açma furyası başladığında ilk tercih ettikleri firma genellikle Türkticaret oluyordu. Özellikle belediye web sitelerinin çoğunun alan adları ve hosting hizmetini bu firmadan aldığını hatırlıyorum. Daha sonra Bursa’da meşhur karagöz hacivat temalı bir ofisleri açtılar. Lise zamanımda okuldan bazı arkadaşlar buraya teknik geziye gitmişti. Türkticaret firması genel olarak alan adı, hosting hizmeti ve marka tescili konularında faaliyet yürütmektedir. Ayrıca web.tv gibi zaman zaman inovatif işleri denemişlerdir.

Türkticaret

ICANN Türkiye Listesi

Yukarıda anlattığım firmaların toplu listesi burada verilmiştir. Şu anda ülkemizde faaliyet gösteren Türk domain şirketleri bunlardır. Kaynak : ICANN 

icann lisanslı domain firmaları

Not: Unutmayın ki bu firmaların dışında da kaliteli iş yapan birçok hosting ve domain satıcısı bulunmaktadır. Onları da başka bir yazı da anlatacağım.

 

 

 

ICANN Lisanlı Domain Firmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön